Dušan Tomášek : Nevyhlášená válka. Boj o Slovensko 1918-1920
Bývalo zvykem války vyhlašovat,tato kniha ale pojednává o válce nevyhlášené. Došlo k ní bezprostředně po "řádně vyhlášené" první světové válce. Vítězné mocnosti rozhodly o rozdělení rakousko-uherské monarchie na několik států. Patřilo k nim i Československo, vzniklé připojením Slovenska k historickým zemím Koruny české. Poražené Uhersko se však nechtělo po staletí okupovaných "Horních Uher" vzdát. Boje tam trvaly od začátku listopadu 1918 až do počátku roku 1920. Na jaře 1919 se jich zúčastnila i maďarská Rudá armáda a československé legie. Nakonec museli bolševici ustoupit…
Boj o Slovensko označují historikové právem za válku. Nebyla sice vyhlášená, ale padly v ní stovky vojáků a mnoho tisíc jich bylo raněno i pohřešováno. Byly použity lehké i těžké zbraně, pancéřové vlaky, letadla. A přesto o této válce málokdo u nás ví.
Robert Penn: Záleží jen na kole
Robert Penn je žurnalistou píšícím pro Financial Times, Observer a řadu dalších novin a časopisů. Zejména však miluje kolo - jezdí na něm do práce, nakupovat, aby zlepšil svou fyzickou kondici, aby si pročistil hlavu... Na kole jezdil takřka každý den svého dospělého života, vystřídal desítky kol, projezdil více jak 40 zemí pěti kontinentů. Jednoho dne se rozhodl, že si pořídí své "kolo snů", kolo, které nemusí být nutně posledním technickým výstřelkem, ale bude odpovídat jeho postavě, způsobu jízdy a naturelu. Čtenář může autora sledovat na jeho cestě při shánění vhodných komponentů - od ručně vyrobeného rámu, přes vhodný systém řízení, převodů atd. - až po finální kompletaci. Stavba kola je však jen pozadím, na které autor představuje historii kola od 19. po 21. století a vypráví příběhy lidí, kteří stáli za klíčovými inovacemi