
Cílem úprav, kterými Masarykovo náměstí již několik let prochází, je vytvořit multifunkční prostor pro společenské aktivity, místo setkávání a odpočinku, kulturní a obchodní centrum města.
Celková revitalizace prostoru byla zahájena v květnu r. 2020 v její jižní části. Nejznatelnější změnou bylo vymístění autobusového nádraží z náměstí a jeho přesun do blízkosti vlakového nádraží. Dopravní obslužnost autobusy hromadné dopravy je nyní zajištěna dvěma zastávkami naproti hlavnímu vstupu do radnice. Úpravou prošla parkovací stání, chodníky, silnice i pobytové plochy. Původní zeleň byla nahrazena stromořadím platanů, okrasných třešní a hájkem jeřábů naproti budově pošty, které začínají na mnoha místech náměstí poskytovat tolik potřebný stín. Po celých 71 letech se na náměstí r. 2021 ze zámecké zahrady vrátila socha Václava Budovce z Budova. Prostor náměstí je oživen rovněž vodním prvkem, který symbolizuje tok nedaleké Jizery a sousedství města s masivy skal Českého ráje. Vodní prvek se spolu s mlžítky stává především v horkých letních dnech vyhledávanou „atrakcí“.
Východní a severní část náměstí má charakter obytné zóny, parkování je umožněno jen při pravém okraji, průjezd je jednosměrný. Plochy náměstí jsou minimálně výškově členěny, aby byla zajištěna jeho celistvost a bezbariérovost a jednotlivé funkční části jsou materiálově odlišeny. Významným kompozičním prvkem v dlažbě náměstí jsou křížící se linie, které tvoří žulové dlažební kostky se světlou texturou. Tento motiv odkazuje na historii vzniku města na křižovatce cest. Do těchto linií jsou také zakomponovány štěrbinové odvodňovací žlaby, odvádějící dešťovou vodu z náměstí. V rámci revitalizace náměstí projekt vyřešil i likvidaci srážkových vod z budovy městského úřadu, a to jejich svodem do retenční nádrže a následně do vsakovací galerie, kde budou likvidovány vsakem do geologického prostředí. Dešťová voda z nádrže bude využívána k závlaze městské zeleně. Prostor náměstí je s každou další etapou vybaven novým městským mobiliářem a veřejným osvětlením.
V současné době probíhá třetí, závěrečná, fáze revitalizace prostorou Masarykova náměstí v Mnichově Hradišti, která je však sama o sobě dále rozdělena na dvě menší části.
V první části poslední etapy revitalizace náměstí bylo dokončeno okolí radničního bloku. Byl tak realizován nový vstup do rekonstruovaného objektu Klubu (č. p. 299) a dále prostor před západní fasádou radničního bloku v okolí mariánského sloupu. Podél fasády a vozovky byly zhotoveny nové zpevněné plochy. Krajinářské řešení má přirozeně reagovat na funkční uspořádání prostoru. Navazuje tak na již realizované úpravy a dotváří celkový koncept náměstí. Z pohledu vegetačních úprav se stane na podzim tohoto roku dominantou prostoru trvalkový záhon okolo morového sloupu se zachováním stávajících magnolií, podpořených dosadbou dalších 3 kusů, které dotvoří charakter místa. Vše bude doplněno trvalkovou výsadbou.
Obsahem druhé části poslední etapy revitalizace náměstí je rekonstrukce uličního profilu průtahu silnice II/277 (ul. Palackého) a chodníku mezi vozovkou a západní fasádou náměstí. Vlastní realizace proběhne v roce 2025, po zrušení objízdné trasy vedoucí Palackého ulicí z důvodu rekonstrukce mostu přes Jizeru na krajské silnici II/268. Průtah silnice Palackého ulicí bude zachován bez významnějších úprav. Dojde k obnovení svrchní vrstvy krytu vozovky (frézování a pokládka nové asfaltové obrusné vrstvy). Dopravní ostrůvek na stykové křižovatce silnic II/227 a II/610 bude rekonstruován ve stávající velikosti, ale bude osazen zvýšenými obrubníky a vybaven pro zajištění bezbariérového užívání stavby. Kryt stávajícího chodníku mezi vozovkou a západní fasádou náměstí bude předlážděn v duchu zbytku náměstí. Tímto by měl být projekt „Revitalizace Masarykova náměstí“ kompletně dokončen.
Celkový projekt obnovy Masarykova náměstí je realizován dle návrhu kanceláře Rehwaldt Landschaftsarchitekten, která zvítězila v architektonické soutěži. Zhotovitelem všech dílčích etap pak společnost H-Intes s.r.o. Vlastní revitalizaci předcházely práce na inženýrských sítích, které na základě spolupráce s městem provedli jejich správci. Vyměněna byla část kanalizace a vodovodu, plynové a elektrické vedení a také byly pod náměstím vedeny nové telekomunikační trasy.
Projekt revitalizace náměstí patří společně s komunitním centrem v Mírové ulici, již zmíněným dopravním terminálem a rekonstrukcí Klubu (č. p. 299) k největším investicím města posledních let.
Projekt "Revitalizace Masarykova náměstí v Mnichově Hradišti – III. Etapa" je spolufinancován Evropskou unií.
Harmonogram/etapizace
06-09/2024
1. část poslední etapy revitalizace Masarykova náměstí
04-09/2025
2. část poslední etapy revitalizace Masarykova náměstí