Už v pondělí 27. května zahájíme hlasování o návrzích ucházejících se o milion korun z participativního rozpočtu města. V této souvislosti představujeme jednotlivé návrhy. Více naleznete na webu Melounu pro Hradiště.

Za budovou pošty, dříve spořitelny, se skrývá drobná stavba, jejíž záchranu si vzal za svou pracovník městského muzea Karel Hubač. Předmětem jeho návrhu je zakonzervování studny kryté altánem a případně zvelebení jejího okolí. Za klíčové však považuje zastavení další degradace drobné památky dávno minulých časů...

 

Přestože se nacházíme přímo na náměstí, lze předpokládat, že pro většinu čtenářů bude studna zcela neznámá. Je to tak?

Určitě se to tak dá říci. O kašně samozřejmě vím už delší dobu, pro veřejnost se ale stala známější až v souvislosti s muzejní nocí v roce 2021, kterou muzeum pořádalo společně s městem. Muzejní noc měla tehdy podtitul „Skrytá místa“ a studnu jsme tam představovali.

Odkud se k ní dá dostat?

Cesty jsou dvě. Buď přímo ze severní strany náměstí průchodem a pak vlevo za budovu pošty, nebo ze Zahrady z Palackého ulice. Právě od posezení v Zahradě je to ke kašně nějakých 20 metrů.

S jakým cílem jste projekt do Melounu pro Hradiště přihlásil?

Mou hlavní motivací je kašnu zachránit. Jako laik, i když si dálkově doplňuji vzdělání v oboru památkové péče, vidím, že kašna před očima chátrá. Altán je samá prasklina, samotná pumpa je zkorodovaná, propadá se a v důsledku toho se naklání ke straně. Myslím, že bychom měli pumpu zachránit, aby opravdu nespadla.

Co je o této drobné stavbě vlastně známé? Z jakého období pochází?

 Stáří pumpy se stále snažím dohledat, ale jsem přesvědčen, že skutečně pochází ze začátku 19. století, tedy z období empíru. Pokud by se toto stáří podařilo potvrdit, měli bychom ve městě dvě empírové památky – budovu bývalého hotelu U Hroznu a tuto studnu. V tom vidím také velkou motivaci.

Jakého posunu doznal návrh během finalizace?

Po konzultaci s památkáři jsou odhadované náklady na konzervaci 650 tisíc korun. Předmětem by bylo zajištění současného stavu, zastavení další degradace betonových i kovových částí a srovnání pumpy. Nepočítá se s vytvořením nových prvků, což by mohl být například nový oplůtek. Nevidím jako nutné, aby byla kašna doplněna novými prvky, rád bych ale zastavil degradaci těch původních. Další fází by mohla být úprava a vyčištění okolního prostranství, předmětem návrhu je ale pouze záchrana samotné kašny a případné doplnění studny informativní tabulkou.

Historicky kašna patřila k budově spořitelny, dnešní pošty?

Je ještě starší. Patřila k hostinci U Černého orla, který na místě pozdější spořitelny (dnešní pošty) stál do roku 1913. Bylo to místo hojně využívané spolky, například Sokolem, divadelním spolkem Tyl, Osvětovou besedou a jinými. Právě v jeho dvoře byla tato studna s pumpou. V 19. století šlo patrně o jediný zdroj vody pro hostinec. Pump a studen bylo v okolí náměstí samozřejmě více, tato patří paradoxně mezi ty nejzachovalejší. Určitě je s ní spojen příběh. Právě to, že novou stavbu secesní spořitelny studna přežila, značí, že naši předci k ní museli chovat jistou úctu. I to je zajímavý moment.

Pumpa je funkční? Má co čerpat?

Kdyby se pumpa skutečně renovovala, určitě bych se studnu pokusil změřit a nafotit její vnitřek. Že by v ní teď byla vidět voda, to není.

Kdybyste měl podpořit v letošním ročníku Melounu jiný projekt než svůj vlastní, který by to byl?

Podpořil bych návrh Maxima Maděry na osvětlení kaštanky. Přijde mi praktický. A pokud by zvítězila záchrana studny a kaštanka, vejdeme se pořád do milionu. (smích)