Sobota 11.června patřila v Mnichově Hradišti baráčníkům, příznivcům folklóru, dechové hudby a lidových písniček. Ten den jsme totiž připomínali již 115-ti letou existenci zdejšího spolku baráčníků.

Od 10.hodiny dopoledne na Masarykově náměstí vyhrával Bělský dechový orchestr pod vedením Václava Hašlara (také souseda baráčníka...), který nás doprovázel celým povedeným dnem. Počasí bylo jako malované a všechno nám vycházelo. Před polednem a odchodem průvodu naši slavnost stihl krátce navštívit (mezi svatebními obřady, které oddával) také starosta města Arnošt Vajzr. Pak se již krojovaní v čele se čtyřmi praporečníky začali řadit a průvod se vydal k zámku, uctít památku českého pána Václava Budovce z Budova – patrona zdejší baráčnické V.Župy se sídlem v Ml.Boleslavi.

V poledním sluníčku jsme dorazili na zámek, kde u Budovcova pomníku o tomto českém pánovi, politiku, spisovateli a významném představiteli stavovského státu, krátce pohovořil PhDr. Jaromír Jermář. Po společném snímku a polední pauze zahájila odpolední program na náměstí Česká beseda. Tradiční tanec, či spíše pásmo tanců na motivy českých národních skladeb a písní, nám zde provedli ve dvou kolonách tanečníci z Obce baráčníků Lysá nad Labem a folklórního souboru Furiant. Pak již nastoupil soubor Jičíňáček (Kult.zařízení města Jičín) a za doprovodu živé hudby vlastních muzikantů nám v podání cca 15 dětí předvedl pěkné vystoupení. Po něm následovalo komponované pásmo místního pěveckého baráčnického souboru Tetičky Krákorky a PhDr. Jaromíra Jermáře, který zde, co by etnograf, doplnil lidové písně, v textu mluvící o krojích, lidových oděvech či oděvních součástech, povídáním a představením konkrétních typů krojů (představili jsme zde kroj boleslavský – ženský plátěný i tylový a mužský, kyjovský, piěšťanský, českou Mařenku, kroje dětské a baráčnický svéráz). Po krojích přišly opět děti – tentokrát z dětského folklórního souboru Kominíček (Malá Bělá) a po nich dospěláci ze souboru Furiant (Malá Bělá) s originálním Svatojánským pásmem. Poté si vystoupení ještě jednou zopakoval Jičíňáček …a závěr odpoledne a pódium opět patřily dechové hudbě.

Před polednem a odchodem průvodu naši slavnost stihl krátce navštívit (mezi svatebními obřady, které oddával) také starosta města Arnošt Vajzr. Pak se již krojovaní v čele se čtyřmi praporečníky začali řadit a průvod se vydal k zámku, uctít památku českého pána Václava Budovce z Budova – patrona zdejší baráčnické V.Župy se sídlem v Ml.Boleslavi. V poledním sluníčku jsme dorazili na zámek, kde u Budovcova pomníku o tomto českém pánovi, politiku, spisovateli a významném představiteli stavovského státu, krátce pohovořil PhDr. Jaromír Jermář. Po společném snímku a polední pauze zahájila odpolední program na náměstí Česká beseda. Tradiční tanec, či spíše pásmo tanců na motivy českých národních skladeb a písní, nám zde provedli ve dvou kolonách tanečníci z Obce baráčníků Lysá nad Labem a folklórního souboru Furiant. Pak již nastoupil soubor Jičíňáček (Kult.zařízení města Jičín) a za doprovodu živé hudby vlastních muzikantů nám v podání cca 15 dětí předvedl pěkné vystoupení. Po něm následovalo komponované pásmo místního pěveckého baráčnického souboru Tetičky Krákorky a PhDr. Jaromíra Jermáře, který zde, co by etnograf, doplnil lidové písně, v textu mluvící o krojích, lidových oděvech či oděvních součástech, povídáním a představením konkrétních typů krojů (představili jsme zde kroj boleslavský – ženský plátěný i tylový a mužský, kyjovský, piěšťanský, českou Mařenku, kroje dětské a baráčnický svéráz). Po krojích přišly opět děti – tentokrát z dětského folklórního souboru Kominíček (Malá Bělá) a po nich dospěláci ze souboru Furiant (Malá Bělá) s originálním Svatojánským pásmem. Poté si vystoupení ještě jednou zopakoval Jičíňáček …a závěr odpoledne a pódium opět patřily dechové hudbě.

Na oslavy do Mnichova Hradiště se nám sjelo celkem na 150 krojovaných – z řad vystupujících ale „hlavně tetiček a sousedů“ ze 3 žup a celkem 12 baráčnických obcí, kteří zde jistě prožili příjemný den. Doufejme, že stejně se den v duchu lidové muziky a folklóru, i podvečer v rytmu jazzu a swingu (který vystoupením uzavírala JAZZ-PALUBA), líbil i desítkám či stovkám dalších návštěvníků, nejen z našeho města.
Za pořadatele: Martina Bachová, jednatelka
O.s. Tradice Pojizeří – Obec baráčníků Mnichovo Hradiště

Poděkování zaslouží ti, bez jejichž podpory by se naše akce nemohla uskutečnit, v první řadě je to Město Mnichovo Hradiště, dále pak: Pivovar Klášter, PhDr. Jaromír Jermář – senátor a Jan Hamáček – poslanec PSP ČR, mnichovohradišťské firmy ANITAS s.r.o., Nábytek HONZA, M.Hojer – RYHOTERM a ELEKTRO Kalina, kytici k pomníku Václava Budovce nám připravilo Green-centrum Hájkových; za podporu technickou děkujeme též spol. SATURN s.r.o. Mnichovo Hradiště.

…a zcela závěrem ještě k baráčnickým spolkům:
První baráčnický spolek byl založen v roce 1874 v Kolíně, jakožto spolek vlastenecký, zabývající se oživováním starších národních lidových tradic a zvyků. Název spolku vznikl podle hostince, kde byl ustaven – první baráčníci se totiž v Kolíně scházeli v hostinci jménem „Baráček“… Na Mladoboleslavsku došlo koncem 19.století k rozmachu spolkové činnosti a Obec baráčníků Mnichovo Hradiště (prvně se spolek sešel již v zimě r.1895 v hostinci v Podňousicích, oficiálně založen a potvrzen c.k. místodržitelstvím roku 1896) je zde jednou z nejstarších a také zakládající obcí celé V.Župy mladoboleslavské, nesoucí jméno Václava Budovce z Budova (letos 460. výročí narození a 390. výročí smrti, byl popraven 21.6.1621 na Staroměstském náměstí v Praze).

V.Župa Mladá Boleslav dnes sdružuje v širším regionu 4 krajů republiky celkem 26 baráčnických obcí, ve kterých je organizováno přes dvě tisícovky členů – po baráčnicku „sousedů a tetiček“ a dětí z „mladé chasy“. – MB –

Více o baráčnictvu např. na sociální síti FACEBOOK
– stránka „Baráčníci Česká republika“
O oslavách také na:
www.mbnoviny.cz/clanky/baracnicke-oslavy-doprovazela-dechovka-i-jazz
http://boleslavsky.denik.cz/zpravy_region/hradisti-baracnici-oslavili--let20110612.html