Organizace Post Bellum ve spolupráci s Nadačním fondem Škoda Auto (NFŠA) a městy Mladá Boleslav a Mnichovo Hradiště připravila jedinečnou vzdělávací akci pro žáky základních škol. Projekt, který připomíná 35. výročí Sametové revoluce, přibližuje dětem prostřednictvím zážitkových workshopů historické události roku 1989.
Workshop s názvem „Zítra celá země“ využívá zážitkovou pedagogiku, aby žáci mohli pochopit atmosféru doby a zkušenosti studentů z období sametové revoluce. Účastníci se aktivně vžijí do rolí tehdejších studentů a projdou situacemi, které přinášely výzvy i odvahu.
“Uchování a posilování historické paměti patří mezi klíčové mise NFŠA. Jak dějiny kráčely Mladoboleslavskem, Rychnovskem a Vrchlabskem, zanechávaly za sebou množství velkých i malých příběhů, které s naší podporou organizace Post Bellum vynáší na světlo a předává novým generacím. Na sérii dokumentů mapující normalizační Mladoboleslavsko, kinopříběhy o imisní katastrofě Krkonoš či putovní výstavu se vzpomínkami pamětníků na Rychnovsku teď navazuje projekt zážitkových workshopů „Zítra celá země“. Dělá mi radost hlavně ze dvou důvodů. Jednak protože má skvělý obsah i formu v podobě zážitkové pedagogiky, kterou jako moderní formu vzdělávání velmi podporujeme, jednak protože představuje vzor skvělé regionální spolupráce mezi Post Bellum, městy Mladá Boleslav a Mnichovo Hradiště a iniciátorem projektu NFŠA,” říká Martin Hrdlička, člen správní rady NFŠA.
Náměstek primátora Mladé Boleslavi Daniel Marek doplňuje: „Tento projekt vnímám jako opravdu velmi přínosný, protože mladé generaci skutečně umožňuje pochopit klíčové momenty naší historie prostřednictvím autentických zážitků a osobního prožitku. Sametová revoluce je jedním z nejdůležitějších mezníků moderní historie naší země a připomínka jejího odkazu je pro utváření hodnot a postojů mladých lidí zásadní. Jsme velmi rádi, že se na tomto projektu můžeme jako město podílet a podpořit tak vzdělávání, které jde nad rámec učebnic a přibližuje dětem atmosféru doby.“
Do projektu se zapojilo 11 základních škol z Mladoboleslavska a okolí a celkem proběhne 33 workshopů. Tato iniciativa ukazuje, jak může spolupráce mezi vzdělávacími organizacemi, neziskovým sektorem a místními samosprávami přispět k předávání důležitých historických zkušeností a hodnot mladým generacím.
„Novodobé dějiny si je třeba připomínat, pomáhají nám totiž chápat dnešní svět. Mladí badatelé přitom nemusí chodit daleko – stačí se zeptat rodičů nebo prarodičů," uzavírá starosta Mnichova Hradiště Jiří Plíhal.