V sobotu 11. května se v Mnichově Hradišti uskuteční komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě – Férová snídaně. Mnichovo Hradiště se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a musejí čelit dopadům klimatické změny.

Na to reaguje systém Fairtrade. Pěstitelé si díky němu mohou vlastní prací vydělat na důstojný život. Za své plodiny dostávají odpovídající výkupní cenu a navíc fairtradový příplatek. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.

Princip Férové snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou výrobky s certifikací Fairtrade. Může to být káva, čaj nebo pomerančový džus. K tomu fairtradové banány nebo čokoládové müsli, bábovka s fairtradovým kakaem a cukrem. V rámci odpovědné spotřeby můžeme tyto výrobky doplnit o bio a lokální produkty, abychom podpořili i místní farmáře.

„Ačkoliv loňské květnové počasí bylo chladné, i tak přilákala akce na podporu dobrých životních podmínek pro pěstitele ve světě 44 zájemců z řad studentů GMH, jejich pedagogů či náhodných kolemjdoucích. Stoly byly plné dobrot v podobě pomazánek z lokálních surovin, vynikajících buchet, palačinek, semínkových krekrů, oříšků, křížal, fairtradové čokolády a banánů či kávy nebo bylinkového čaje. Kromě skvělého jídla se všichni přítomní skvěle bavili, přítomné děti se pak mohly oddávat různým společenským hrám, badmintonu či malování křídami na chodník. Letos by mohly přítomné děti či studenti křídami namalovat vzkazy pěstitelům,“ popisuje Markéta Tomášová, která akci organizuje v Mnichově Hradišti.

Férová snídaně se v Česku koná již po třinácté, vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro Fairtrade. V Mnichově Hradišti proběhne od 9:30 do cca 11 hodin v parčíku před Gymnáziem MH (v případě deště uvnitř gymnázia).

„Férová snídaně je největší česká akce na podporu odpovědné spotřeby. Organizaci tohoto komunitního pikniku zajišťují dobrovolníci: studenti, pedagogové, faráři nebo skauti. Díky jejich zapojení se loni sešlo na celkem 159 místech republiky přes 6600 lidí. Fairtrade není pouze certifikační systém, ale globální hnutí, které spojuje miliony pěstitelů v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky s miliony aktivních spotřebitelů,“ uvádí Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebookové stránce www.facebook.com/ferovasnidane. 

Markéta Tomášová, Gymnázium Mn. Hradiště