V sobotu 15. března zažil sál ZŠ Studentská v Mnichově Hradišti výjimečný večer plný emocí, inspirace a vzájemného porozumění. Slavnostní předání Ceny Jiřího Flekny a následný bál Spokojeného domova byly nejen oslavou nezdolného ducha, ale také důkazem, že hranice existují jen tam, kde si je sami postavíme.
V první části večera bylo oceněno osm lidí s handicapem, z toho dva in memoriam, kteří se i přes překážky, které jim život přináší, věnují (případně věnovali) umělecké tvorbě, sportu či jiným aktivitám. Jednotlivé nominované uvedl na pódium slavnostními melodiemi hudebník Jaroslav Špička, moderátorka Lucie Fürstová je představila a poté každý z nich předvedl své aktivity.
Program zahájil rozhovor s neúnavnou organizátorkou pobytů a bojovnicí za práva lidí s dětskou mozkovou obrnou Kateřinou Maxovou z Mladé Boleslavi.
Vojtěch Jan Kotek z Benátek nad Jizerou je navzdory Aspergerovu syndromu velmi aktivní. Píše básně, kreslí, ale je také autorem Literárního koutku na YouTube. V programu večera zarecitoval svou báseň Stromočlověk.
Z Ostroměře přijel do Mnichova Hradiště atlet na vozíku Jan Vaněk, který dokázal, že pevná vůle a odhodlání nemají limity. Je úspěšným účastníkem několika paralympiád po celém světě a také mimo jiné mistrem České republiky v hodu kuželkou (2014).
In memoriam byl nominován Miroslav Frydrych (1927–2013), v Mnichově Hradišti známý pod přezdívkou Vulgo. V mládí na vojně hrál ochotnické divadlo a komediální talent v něm neustal ani na sklonku života, jak měli diváci v sále možnost vidět v pásmu krátkých scének, které natočil v roce 2011. Kromě toho se věnoval tvorbě výrobků z kovu a plastových lahví, které prezentoval na seniorských výstavách.
Původní profesí IT technik Čeněk Pekař trpí Parkinsonovou chorobou a dalšími zdravotními problémy. Věnuje se psaní poezie i prózy, od roku 2017 mu vyšlo dvanáct knih. Divákům přednesl svoubáseň Když jsem občas na facku.
Daniel Ženíšek (1975–2014) z Mnichova Hradiště se narodil s dětskou mozkovou obrnou. Psal básně, podílel se na organizování pobytů pro handicapované a všestranně se začleňoval do místního života. Na slavnostním večeru přečetl David Vejražka ukázku z Danielovy básnické sbírky Dívka z obrázku.
Jakuba Kazdu z Jičína omezuje zrakové i pohybové postižení, přesto dokáže dělat radost lidem okolo sebe svým zpěvem. A nejinak tomu bylo během večera.
Truhlář Radek Zejbrdlich z Kněžmostu prošel nelehkou životní situací, vinou které skončil nejdříve v pracovní neschopnosti, posléze v invalidním důchodu. Dochází do Fokusu Mladá Boleslav, kde vede tvořivý program Dřevotvorba. Vyrábí s dalšími klienty truhlíky, krmítka, budky pro ptáky a různé dekorace.
Kromě Davida Vejražky, který recitoval báseň Daniela Ženíška, zavítali na akci další vzácní hosté, a to rovněž herci Václav Knop a Štěpán Tuček, dále vedoucí sociálního odboru Městského úřadu v Jičíně Iveta Havlová a v neposlední řadě zástupci slovenské partnerské organizace Spokojeného domova Seniorka v čele s jejím ředitelem Miroslavem Mlynárem. Všichni hosté pozdravili přítomné a rovněž předávali ocenění.
A kdo ocenění získal? Cenu veřejnosti Kateřina Maxová, cenu odborné veřejnosti Jan Vaněk a cenu in memoriam Daniel Ženíšek. Každý z nominovaných však byl vítězem už tím, co dokázal. Příběhy všech připomněly, jak důležité je jít za svými sny bez ohledu na překážky.
Po vyhlášení cen následovala přestávka, o které bylo možné se s nominovanými a jejich tvorbou blíže seznámit ve foyer. Například Radek Zejbrdlich předvedl ukázku výroby dřevěných dekorací.
Na první část poté navázal bál Spokojeného domova, na kterém k tanci i poslechu zahrála kapela Veselí pozůstalí.
Děkujeme nejen nominovaným, ale také všem, kteří se na této akci podíleli – odborné porotě, zaměstnancům, partnerům, dobrovolníkům, hostům i vám, kteří jste přišli podpořit a ocenit ty, kteří navzdory nepřízni osudu tvoří, pomáhají a inspirují. Pokud jste slavnostní večer propásli, nevadí. Již teď můžete začít přemýšlet, zda nemáte kolem sebe podobnou inspirativní osobnost, kterou byste mohli nominovat na příští ročník.
Petr Novák, Spokojený domov