Investiční plán města pro letošní rok počítá s více než padesáti probíhajícími a připravovanými investičními akcemi. Zájemci, kterých se městské investice přímo dotýkají, nebo kteří jen chtějí být v obraze, si mohli v pondělí 3. března v kině na akci Investice 2025: Než vyjedou bagry... vyslechnout dvouhodinovou prezentaci, v rámci níž zástupci města srozumitelně a názorně představili plány a zodpověděli všechny dotazy.

Prezentace se týkala jak běžících investičních akcí, tak těch připravovaných a nechybělo ani stručné shrnutí nedávno odvedené práce. Tady auditorium zaujalo zejména srovnání budovy Klubu před a po generální rekonstrukci dokončené v polovině loňského roku.

Dokončení revitalizace náměstí, ulic na Habeši a nástavby ZŠ

Letošní rok přinese završení dvou velkých akcí probíhajících etapově už po několik stavebních sezón. Sem patří zejména revitalizace Masarykova náměstí zahájená v roce 2020. Třebaže centrální plocha náměstí byla dokončena v září, letos zbývá provést obnovu chodníku před domy v západní části náměstí a revitalizaci centra města korunovat položením nového asfaltového povrchu na silnici vedoucí z náměstí ke kostelu. Na chodnících se bude pracovat na jaře, asfaltování proběhne v létě. Pětiletá revitalizace za 60 milionů Kč bude završena v srpnu.

Stejně tak bude letos dokončena rekonstrukce uličních prostor na Habeši, konkrétně v ulicích Mánesova a Přemyslova. Probíhá výběr dodavatele, práce budou provedeny ve druhé půli roku. Hotova bude letos v květnu také nástavba nad vstupním traktem ZŠ Sokolovská, která začne sloužit od nového školního roku, a při troše štěstí i rekonstrukce ulice Víta Nejedlého.

Právě úpravám této páteřní ulice se vedení města věnovalo detailněji. Aktuální etapa by měla být dokončena s koncem letních prázdnin s tím, že během května nebo června dojde k přesunu prací do druhého pruhu v úseku Čsl. armády – Jaselská. Od nového školního roku se počítá s uzavírkou od Družstevní ulice ke Komerční bance. Během letních prázdnin bude na nezbytnou dobu uzavřena část silnice II/277 na náměstí z důvodu pokládky nového asfaltu. Od srpna do konce roku se předpokládá úplná uzavírka úseku Svatopluka Čecha – náměstí.

Vzhledem k nutné obnově inženýrských sítích začne během jara rekonstrukce ulic u kina, Žižkovy, Smetanovy, Dr. Hořice a Ivana Olbrachta. V šesti půlročních etapách zde dojde ze strany Vodovodů a kanalizací Mladá Boleslav k výměně vodovodu, opravě kanalizační sítě a dostavbě stoky v Dvořákově ulici. Město bude navazovat obnovou povrchů, parkovacích míst a navracením uliční zeleně, kde to bude možné. Místní majitelé nemovitostí budou podpořeni v hospodaření s dešťovými vodami na svých pozemcích. Tím by město mělo vyřešit dlouholetý problém se zaplavováním ulic Dvořákova a U Trati. Ulice Smetanova a Žižkova budou zjednosměrněny.

V MŠ Jaselská bude rekonstruován krček a část hospodářského pavilonu, v Jiráskově ulici vznikne místo pro velkokapacitní čerpání vody, jež přispěje k vyšší požární bezpečnosti, revitalizaci židovského hřbitova korunuje nový pomník.

Nemenší úsilí věnuje město přípravě dalších investic na papíře

Z připravovaných projektů ční nad jiné rozšíření školního kampusu ZŠ Studentská, kde se letos začne projektovat nové křídlo čítající 12 tříd a sportovní hala. „Vypadá to jako megalomanský projekt, ale ZŠ Studentská je spádová škola a do 6. třídy sem přicházejí i děti z Jiviny, Kláštera a dalších obcí. Musíme být připraveni i na situaci, kdy by na některé rozvojové ploše ve městě nebo i v okolí vznikly nové kapacity pro bydlení a my tu najednou měli děti, se kterými jsme vzhledem k demografickému vývoji nepočítali,“ vysvětlil místostarosta Jan Mareš, jenž programem „Bagrů“ spolu se starostou Jiřím Plíhalem a místostarostou Ondřejem Lochmanem provázel.

Z dalších velkých projektů se hovořilo o přestavbě domu U Hroznu na muzeum (vzhledem k časově vázané dotaci by mělo být hotové v roce 2029), modernizaci a rozšíření ZUŠ (opět vzhledem k dotaci by mělo být hotovo v roce 2028), postupné rekonstrukci Domu Modrý kámen (odhad celkových nákladů je 120 milionů Kč, letos proběhne výběr projektanta), modernizaci sportovní haly BIOS (bude probíhat po etapách do roku 2029), o stavbě  skateparku (dle možností dodavatele vznikne letos, nebo napřesrok) či o nové městské skladovací hale (sloužit by měla od roku 2027).



O čem jste možná ještě neslyšeli...

Zazněly rovněž i mnohé novinky, s nimiž se veřejnost ještě neměla možnost seznámit. Například, že v příštím roce v uprázdněném bytě nad knihovnou vznikne nové dětské oddělení knihovny. Že v souvislosti s přípravou rekonstrukce uličního prostoru Turnovské ulice dojde k úpravě tvaru křižovatky Turnovské a Lidické u Družby i křížení s Jiráskovou ulicí. Že pokračuje příprava odkanalizování Dneboha a Hoškovic s předběžným výhledem realizace v letech 2028-2030. Zazněly také plány s parkem u nádraží, který čeká revitalizace. „Park byl založen před téměř stoletím a od stavby kanalizace před deseti lety v něm odešla řada stromů. Na podzim 2026 nás tak čeká poměrně výrazné kácení a následně několik let, než se nový park zapěstuje. Pochopitelně půjde o velmi citlivou záležitost, park už ale větší zásah zkrátka potřebuje,“ konstatoval Ondřej Lochman.

A jaké projekty jsou na samém začátku? Nová budova knihovny, revitalizace městského hřbitova spojená s vybudováním kolumbária, dokončení revitalizace uličních prostor na sídlišti Jaselská úpravou ulice V Cestkách, regulační plán výstavby v lokalitě Jihozápadního města nebo volnočasový areál u Jizery.

S prezentací plnou obrazových příloh se můžete seznámit ZDE.


Co vás zajímalo a na co jste se ptali?

Počítá se v ulici Víta Nejedlého s cyklostezkou?
S cyklostezkou jako takovou ne. Stavba tohoto typu by musela splňovat řadu parametrů – být stavebně oddělena od ostatního provozu a mít minimálně tři metry šíře, což například v úseku mezi náměstím a bývalou Komerční bankou možné není. V celé ulici se počítá s vyznačením cyklopruhu po obou stranách.

Jaké využití bude mít nezastavěný zelený pruh v jihozápadní části náměstí, kde se nedávno objevil nový kiosek?
Město eviduje záměr soukromého majitele, který v místě hodlá postavit bytový dům se zázemím pro obchody v parteru. S tím, v jaké fázi práce na tomto záměru jsou, město není obeznámeno. V souvislosti s tímto záměrem bude ale nyní probíhat přeložka kanalizace v Družstevní ulici. K předložené vizualizaci záměru, která už existuje, neměl architekt města připomínky.

Jak bude po rekonstrukci ulice Víta Nejedlého řešeno parkování před prodejnou Nábytku Honza?
V místě je plánované podélné parkování. Vzhledem k úpravě tvaru zatáčky na straně u Nábytku Honza nová místa vzniknou, část z těch stávajících na protější straně naopak zanikne. Ve výsledku budou v místě po rekonstrukci dvě nová parkovací místa oproti stávajícímu stavu do plusu.

Jak budou řešené během rekonstrukce ulic u kina vjezdy k domům?
Omezení vjezdů na soukromé pozemky bude v místě, kde budou stavební práce probíhat, pouze po nezbytně dlouhou dobu. Očekáváme, že půjde vždy maximálně o dva týdny. Před zahájením stavby obdrží majitelé domů od zhotovitele kontakt na stavbyvedoucího, se kterým se bude možné domluvit na termínech a individuálních potřebách.

Plánuje se v souvislosti s rekonstrukcí uličních prostorů u kina pokládka optického kabelu?
Místní poskytovatelé internetového připojení však s pokládkou nového optického vedení počítají.

Kde se lze seznámit s podrobnostmi týkajícími se rekonstrukce ulic u kina?
Na webu města, kde je k dispozici i projektová dokumentace.

Město místí motivuje k hospodaření s dešťovou vodou na jejich pozemcích. Jde příkladem a samo dešťové vody akumuluje?
Ano, v rámci revitalizace náměstí vznikla devítikubíková retenční nádrž v prostoru před budovou Klubu. Do ní je dešťová voda sváděna z celé budovy Klubu. Po zaplnění nádrže je přebytečná voda distribuována v prostoru náměstí prostřednictvím zasakovací galerie. Podobné řešení hodlá město realizovat v rámci revitalizace parku u nádraží, kde budou dešťové vody ze střechy kina sváděny do zeleně v parku, nebo v případě rekonstrukce haly BIOS.

Lze dotační program města kombinovat se státními dotacemi na podporu zadržování dešťové vody?
Ano, nelze však čerpat peníze dvakrát na jedno realizované opatření, aby na tom člověk vydělal. Lze však čerpat z městských i státních zdrojů na totéž opatření, a to teoreticky až do výše 100% nákladů.

Neuvažuje se o přeznačení Zlaté stezky Českého ráje, aby opět vedla alejí na Horku?
Město má o přeznačení zájem jak v tomto případě, tak v místě lávky přes Jizeru, kde by měla turistická trasa v budoucnu ideálně vést z centra města přes lesopark, židovský hřbitov a lávku dál na Klášter.

Investuje či investovalo město v poslední době do budov ZŠ Švermova a Domu s pečovatelskou službou?
V ZŠ Švermova se město před rokem a půl podělilo s krajem o náklady na úpravy a nové vybavení školy. Obě strany vydaly shodně po dvou milionech korun. Aktuálně by si péči zasloužil „domek“, odloučené pracoviště školy v ulici Obránců míru. Dům s pečovatelskou službou se v roce 2017 dočkal nové kotelny a v posledních letech průběžně dochází při výměně nájemníků v bytech k jejich rekonstrukci a k výměnám kuchyňských linek. Generální rekonstrukce DPS v nejbližších letech v plánu není.